Upenes – ne tikai gardas, bet arī noderīgas mūsu organismam

Kā zināms, teju katrā piemājas dārzā aug kāds upeņu krūms, pie kura, vasaras vidū, var pienākt un pamieloties ar gardajām ogām. Šīs ogas ir ne vien gardas, bet arī ļoti veselīgas. Upenes satur 3-4 reizes vairāk C vitamīnu, ne kā apelsīni. Kā zināms, C vitamīns ir neaizstājams palīgs organisma imūnsistēmai.

Apskatīsim, kādas vēl ārstnieciskās īpatnības piemīt šīm ogām.

Upenes

Upenes redzes veselībai
Upenes satur daudz antocianīnus. Tas padara šīs ogas īpaši vērtīgas redzes veselībai. Upenes palīdz pacientiem ar glaukomu. Tās palielina barojošo asiņu pieplūdumu acīs un samazina acs iekšējo spiedienu, šādi palēninot redzes lauka pasliktināšanos.

Upenes cīņā ar iekaisumu
Upeņu sēklu eļļa satur GLA (gamma-linolēnskābe). Gamma-linolēnskābe ir ļoti vērtīga taukskābe, kura vajadzīga, lai organismā sintezētu hormonus un bioloģiski aktīvas vielas – prostaglandīnus. Tie, savukārt, mazina iekaisumu un premenstruālā sindroma simptomus. Upeņu eļļa palīdzēs, ja jums ir locītavu sāpes un iekaisums.

Upenes pret vīrusu izraisītām slimībām
Upenes palīdz uzlabot imūnsistēmu un tām piemīt vīrusus apkarojoša iedarbība. Tajās esošie antocianīni un C vitamīns uzlabo imunitāti un palīdz cīņā vīrusiem. Upenes var palīdzēt mazināt gripas simptomus.

Upenes smadzeņu darbībai
Kā zināms, mēs katru dienu esam pakļauti dažādiem piesārņojumiem, kā arī organismā noris dabiski novecošanās procesi. Oksidatīvais stress organismā rada kaitīgas daļiņas, ko sauc par brīvajiem radikāļiem. Savukārt tie bojā smadzeņu šūnas un paātrina organisma novecošanos. Antioksidanti, kas atrodami arī upenēs, oksidējas lēnu un cīnās ar brīvajiem radikāļiem, paaugstinās modrība un uzlabojas smadzeņu darbība. Pat tikai dzerot upeņu sulu, izziņas un atmiņas spējas uzlabojas.

Upenes pret novecošanos
Mums novecojot, oksidatīvais stress var sabojāt neironus, kas ir svarīgi maksimālas smadzeņu darbības nodrošināšanai. Ar laiku var attīstīties tādas slimības kā Alcheimera slimība, demence vai Parkinsona slimība. Dažādi pētījumi ar dzīvniekiem ir parādījuši, ka upeņu antioksidantu saturs var aizsargāt nervu šūnas no oksidatīvā stresa, novērst atmiņas zudumu un cīnīties pret novecošanās procesu. Lai gan ir nepieciešams vairāk pētījumu par šo anti-novecošanās spēku, Alcheimera slimniekiem tomēr tiek ieteikts uzturā lietot antioksidantiem bagātu pārtiku.

Upenes un svars
Iespējams, ka neesi aizdomājies par baktērijām, kas dzīvo tavās zarnās, bet tieši to sastāvs var būt lielisks sabiedrotais svara zaudēšanā. Upeņu uzņemšana var palielināt veselīgo baktēriju – piemēram, laktobacillu un bifidobaktēriju – daudzumu zarnās. Savukārt upenēs esošā gamma-linolskābe var palīdzēt ķermenim izvadīt lieko tauku daudzumu.

Upenes uzlabo gremošanu
Upenes ir unikālas ar to, ka tās satur divu veidu šķiedrvielas – šķīstošās un nešķīstošās, kas palīdz veidot līdzsvarotu un veselīgu gremošanas sistēmu.

Upenes līdzsvaro cukura līmeni asinīs
Cilvēkiem, kuriem ir problēmas ar cukura līmeni, piemēram, diabēta slimniekiem, ir lielāks risks piedzīvot insultu vai sirds slimības. Cukura diabēta slimniekiem bieži trūkst mangāna, kas ir upenēs. Mangāns ķermenim ļauj vieglāk pārstrādāt glikozi un veicina līdzsvarotu cukura līmeni.

Upeņu ietekme uz sirds un asinsvadu slimībām
Upenes palīdz uzlabot asinsriti, kā arī atbalsta asinsvadu sistēmu kopumā. Tās var samazināt asins recekļus un sliktā holesterīna līmeni, kas nosprosto artērijas.

Upenes cīņā ar vēzi
Upenēs esošie antocianīni nodrošina upenēm raksturīgo krāsu un tiem piemīt pretvēža iedarbība. Tie kavē audzēja šūnu attīstību, īpaši kuņģa un barības vada vēža gadījumos.